v>
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAKOŃCZYŁY SIĘ KRAKOWSKIE EKUMENICZNE DNI BIBLIJNE 2019

Zakończyły się Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne 2019

Cieszy fakt, że tegoroczne KEDB cieszyły się dużym zainteresowaniem chrześcijan różnych denominacji!Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne 2019 organizowane przez Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Radę ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej dobiegły końca. Dwanaście wydarzeń towarzyszących Maratonowi Biblijnemu zgromadziły rzesze chrześcijan różnych denominacji, chcących wspólnie pochylić się na Słowem Pana.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Maraton Biblijny, czyli jedność na wszystkie sposoby z cyklu Rozmowy o wierze, prowadzonego przez red. Annę Łoś w Radiu Kraków.

Przetłumaczona jest na około 1300 języków i dialektów. To najbardziej znana i najczęściej wydawana książka świata. Jednocześnie Biblia pozostaje często księgą niezrozumiałą. Paradoksalnie przez długi czas Kościół nie zachęcał, a nawet zabraniał indywidualnego czytania, studiowania Pisma Świętego, które jest podatne na różne, a nawet sprzeczne interpretacje. Dziś jednak Biblia może i łączy różne denominacje – katolików, protestantów, prawosławnych. O tym, jak działa praktycznie różność w wielorodności, dyskutują Anna Sieprawska – tłumacz języka francuskiego i hiszpańskiego,  Antoni Tompolski – dyrektor Alpha Polska, ks. Krzysztof Dzieńkowski SJ, Wspólnota Taizé  Kraków WAJ – LINK DO AUDYCJI.

Zachęcamy również do lektury krótkiej relacji z Maratonu Biblijnego autorstwa ks. Leszka Kołodziejczyka z Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Bolesławiu k/Olkusza.

Mały kościółek p.w. św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie jest szczególnym miejscem. Według tradycji głosił tu Ewangelię święty Wojciech. Zwykle tylko nieliczni turyści zatrzymują się przy budynku, najczęściej odpoczywają, siedząc na okalającym go wygodnym murku. Rzadko kto próbuje zajrzeć do środka. W niedzielę i poniedziałek (20 – 21 października 2019 r.) była ku temu wyjątkowa okazja. Tu właśnie jeszcze trwa XI Ekumeniczny Maraton Biblijny. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej. Hasłem Maratonu jak i tegorocznych Ekumenicznych Dni Biblijnych, które trwają już od 8 października (do 24.X.) jest wezwanie z Ps 34,15: „(…) szukaj pokoju i dąż do niego”. Maraton polega na 24-godzinnym publicznym czytaniu Pisma Świętego (NT w przekładzie ekumenicznym). Lektorem podczas Maratonu może być zarówno osoba świecka jak i duchowna, młodsza i starsza, mężczyzna i kobieta. My, polskokatolicy, ci z Krakowa i ci z parafii leżących poza miastem, już od wielu lat włączamy się w tę akcję. Słuchając i czytając Pismo Święte, wchodzimy w niezwykłą relację z Bogiem. Dla mnie było to szczególne przeżycie. Pogoda piękna, +23 stopnie C, tłum turystów, stukot końskich kopyt ciągnących dorożki, rozmowy ludzi, śmiech, radość, co godzinę dźwięki hejnału mariackiego, wszystko to jakoś dziwnie “współgrało” ze Słowem Bożym odczytywanym w tym niezwykłym miejscu. Bóg zapłać wszystkim organizatorom, lektorom, gospodarzom miejsca, tym regularnym i przypadkowym słuchaczom. Niech ziarno Słowa Bożego wyda wielokrotny plon.

Zapraszamy również do lektury relacji ks. Krzysztofa Dzieńkowskiego SJ.

To chyba centralny przekaz naszej wiary i największa tajemnica. W niedzielę wzięliśmy udział razem z Taizé Kraków WAJ w Inauguracji Ekumenicznego Maratonu Biblijnego. Nabożeństwo składało się z 12 – stu czytań z luterańskiej liturgii paschalnej połączonych z naszymi śpiewami Taizé . Przyznam, że byłem przytłoczony ilością treści, słów. Przyzwyczajony do prostej, kontemplacyjnej wręcz, modlitwy Taizé odnajdywałem się z trudem, ale starałem się zachować czujność i otwartość na Ducha. Odkryłem kilka poruszeń, ale to na końcu było najbardziej znaczące.

Po 9-ciu czytaniach ze Starego Testamentu pojawiły się dwa z nowego. Ostatnie to Mk 16, 1-8. Lekkość była wręcz fizycznie odczuwalna. Na pewno przyczyniła się do tego również Wiktoria, która dźwięcznym głosem odczytała ten ważny przekaz 😉 Maria Magdalena szuka ciała Jezusa. Nie znajduje go i w tym momencie Anioł mówi do niej: … zmartwychwstał, nie ma Go tu… Idzie przed wami do Galilei, tam Go zobaczycie. Nie ma go tu. I wtedy wiedziałem, że muszę stąd wyjść i z tym samym zapałem i przekonaniem szukać i znajdować Jezusa we wszystkim. Ta myśl przyniosła jeszcze więcej lekkości. Szukać nie tylko w Kościele, nie tylko w tym co inne i święte, ale przede wszystkim w tym co zwykłe i bliskie. Takie to proste i takie trudne. Myśl pełna nadziei, wiary.

Mam wrażenie, że tego dnia, w kolejnych wydarzeniach, naprawdę spotkałem Chrystusa. Najbardziej w relacjach, ale również w pięknie. Dziś ponowiłem poszukiwania w szczególnym “sanktuarium”.

Dziękuję Paulina Szymańska, Paulina Żmuda, Jakub Mateusz Figus, Łucja Trela, Pola Jasińska, Krzysztof Gliwa, Weronika Kozłowska, Wiola Mardyła, Karol Jaworz-Dutka i wszystkim spotkanym osobom, w których mogłem próbować wczoraj odnajdywać Boga. Brzmi trochę górnolotnie, ale to chyba o to w życiu chodzi

Jako współorganizatorzy dziękujemy wszystkim obecnym podczas wydarzeń towarzyszących, lektorom Słowa Bożego w czasie Maratonu oraz wszystkim, dzięki którym Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne mogły się odbyć.

Bądźmy razem wokół Słowa! Zawsze…

Teksty: Radio Kraków, Parafia Polskokatolicka pw. Boże Ciała w Bolesławiu k/Olkusza, Taizé Kraków WAJ
Zdjęcia: ks. Leszek Kołodziejczyk

Galeria

ZOBACZ TAKŻE