v>
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 27. DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM – 17.01.2024

27. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim – 17.01.2024

Chcemy Was wszystkich zaprosić do refleksji i modlitwy wyznaczonej tematem: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.
Słowo przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem

Drodzy Siostry i Bracia!

Przed nami kolejny – już XXVII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Jak zwykle, będziemy go przeżywać 17 stycznia (2024 roku). Chcemy Was wszystkich zaprosić do refleksji i modlitwy wyznaczonej tematem: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.

Wydaje się nam, że szukanie innego tematu byłoby zwykłą ucieczką od rzeczywistości. Nasza rzeczywistość JEST pełna wojny. W świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy. Wszyscy o tym rozmawiamy – dyskutujemy, spieramy się (o politykę, o innych) – czasami równie zażarcie, co bez przekonania, że cokolwiek w tym zakresie zależy od nas… No bo ostatecznie: Co my możemy? Jaki mamy wpływ na decyzje wielkich tego świata? Na nadprodukcję broni? Na dominującą wiarę w rozstrzygnięcia oparte o siłę?

Z drugiej strony jednak: czy naprawdę możemy nie robić NIC?! Czy wolno nam pozostać biernymi? Czy możemy pozostać ludźmi wiary, nie będąc ludźmi pokoju?

Wszyscy pewnie czujemy, że NIE. Pozostaje jednak pytanie: Co i Jak możemy uczynić?

I z tym pytaniem na szczęście nie pozostajemy sami. Możemy się zwrócić z nim do naszego Boga – Chrześcijanie i Żydzi RAZEM. Możemy się poddać Jego Słowu, które wspólnie odczytujemy. Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza.

Również przez nas!

kard. Grzegorz Ryś


Tegoroczne obchody krakowskiego 27. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim odbędą się 17 stycznia (środa) o godz. 17:00 w auli bł. Jakuba Strzemię przy bazylice oo. Franciszkanów, ul. Franciszkańska 4.

17:00___ Liturgia Słowa pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza
Homilia: o. Krzysztof Homa SJ
Muzyka: Karolina Ruchlewicz z zespołem
18:00___ Wykłady
Rabin Avi Baumol – Szalom z perspektywy żydowskiej
Dr hab. Marcin Majewski (UPJPII) – Idea „Szalom” w Biblii hebrajskiej
ZOBACZ TAKŻE