STATUT RADY
Statut
Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego
Archidiecezji Krakowskiej
Cele i sposoby działalności
- Rada Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, umocowana przy Arcybiskupie Metropolicie Krakowskim, działa na rzecz jedności między chrześcijanami oraz zbliżenia między wyznawcami różnych religii.
- Rada doradza Arcybiskupowi Metropolicie Krakowskiemu w szczególności rozeznając aktualny stan relacji ekumenicznych i międzyreligijnych w Archidiecezji Krakowskiej, wskazując i analizując problemy religijne i moralne wynikające z relacji katolików z innymi chrześcijanami, wyznawcami innych religii i osobami niewierzącymi.
- Rada wspiera, inicjuje i realizuje wydarzenia ekumeniczne i międzyreligijne oraz opracowuje ich roczny harmonogram i budżet.
Członkowie
- Członkami Rady są wierni Archidiecezji Krakowskiej powołani przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego na 5-letnią kadencję.
- Członkostwo w Radzie może ustać wskutek śmierci, pisemnej rezygnacji członka Rady lub odwołania przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego z ważnych powodów.
Struktura
- Na czele Rady stoi powołany przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego przewodniczący, który zwołuje posiedzenia Rady oraz kieruje jej obradami. Powołany przez przewodniczącego sekretarz Rady dokumentuje prace Rady, opracowuje na piśmie propozycje i wnioski Rady oraz prowadzi korespondencję.
- Rada pracuje kolegialnie jako całość albo w ramach komisji utworzonych spośród swych członków.
- W sprawach, w których nie osiągnięto zgody, decyzje są podejmowane zwykłą większością głosów. Do ich ważności konieczna jest obecność co najmniej 1/2 liczby członków Rady. W przypadku równego rozkładu głosów decydujący głos należy do przewodniczący Rady.
- Na wniosek biskupa lub członków Rady w obradach mogą uczestniczyć osoby spoza Rady.
Pliki do pobrania:
Statut Rady ds. Dialogu