v>
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LIST BP. DAMIANA MUSKUSA DO IMAMA TARIQA AL-KUBAISIEGO

List bp. Damiana Muskusa do imama Tariqa Al-Kubaisiego

"Oby w naszym kraju nigdy i nikomu nie trzeba było przypominać, że sprawcy ataków na miejsca kultu odrzucają i depczą w gruncie rzeczy to, co głoszą i wyznają ich religie" - napisał krakowski biskup pomocniczy, nawiązując do tematu tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim.Dr Tariq Al-Kubaisi
Islamskie Centrum Kultury

 

Szanowny Panie Imamie,
Szanowni Państwo,
Drodzy Członkowie społeczności muzułmańskiej w Krakowie,

kolejny – już XXI – Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce przypomina mi ubiegłoroczną wizytę w Centrum Muzułmańskim i Waszą gościnność, Wasze serca otwarte na przyjęcie braci, którzy – tak jak i Wy – nazywają Abrahama swoim ojcem.

Radość, którą wywołało to spotkanie, przygasiła nagła śmierć muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP pana Nedala Abu Tabaqa. Zapamiętałem Go jako człowieka serdecznego i otwartego. Do dziś wspominam złożone przezeń świadectwo: o Bogu, Który kocha nas wszystkich i o miłości, którą winniśmy się darzyć. Pamiętam też Jego słowa o wzajemnym szacunku, który winien stanowić fundament relacji między przedstawicielami różnych religii. Wspominam dziś zmarłego muftiego Nedala Abu Tabaqa także dlatego, że kilka dni temu (14 stycznia br.) minęła 50. rocznica Jego urodzin. Myślę dziś o Jego – tak nagle przeciętym – życiu z żalem, a jednocześnie z ufnością, że Mufti spotkał się z Bogiem Miłosiernym i Litościwym, Któremu służył, budując pokój i międzyludzką solidarność. Proszę Was o przyjęcie wyrazów mojego głębokiego współczucia z powodu odejścia tak wielkiego i ważnego człowieka, bliskiego nie tylko społeczności muzułmańskiej.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce jest „wspólna ochrona miejsc kultu”. Zdaję sobie sprawę, jak wielkim problemem w skali globalnej jest niszczenie i profanowanie świątyń, domów modlitwy i cmentarzy. Oby w naszym kraju nigdy i nikomu nie trzeba było przypominać, że sprawcy ataków na miejsca kultu odrzucają i depczą w gruncie rzeczy to, co głoszą i wyznają ich religie.

Proszę, przyjmijcie tą drogą moje najszczersze życzenia zdrowia w niełatwym czasie pandemii. Oby to doświadczenie, które stało się udziałem nas wszystkich, pogłębiło naszą wrażliwość na drugiego człowieka i jego cierpienie, nauczyło solidarności z najsłabszymi i zbudowało między nami relacje braterstwa. Ufam, że Bóg czuwa nad nami, a Jego miłosierdzie nas podtrzymuje. Żałuję, że ze względu na pandemię niemożliwe jest w tym roku nasze bezpośrednie spotkanie, a obchody Dnia Islamu mogą się odbyć jedynie za pośrednictwem internetu. Proszę, bądźmy tego Dnia razem przynajmniej online.

Łączę wyrazy szacunku,
Damian Muskus OFM
biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej
Kraków, 24 I 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE