STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKIE EKUMENICZNE DNI BIBLIJNE – 8-24.10.2019

Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne – 8-24.10.2019

Z zaproszenia organizatorów – Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (list do pobrania na dole strony):

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym, jedenastym, Ekumenicznym Maratonie Biblijnym w Krakowie. Odbędzie się on w kościele pw. św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym w dniach 20-21 października – niedziela i poniedziałek. Tegorocznym tematem Maratonu są słowa Szukaj pokoju i dąż do niego zaczerpnięte z przesłania na Ekumeniczne Dni Biblijne.

Wierzymy, że czytając słowo Boże, wsłuchując się w nie i nim się karmiąc, mamy szczególną możność doświadczenia spełniania się Bożej Woli w naszym życiu. Trwamy bowiem przy Tym, który „ma słowa życia wiecznego” (por. J 6, 67-68). Ekumeniczny wymiar naszej lektury Pisma Świętego pozwala ponadto przeżyć jedność w gronie uczniów Chrystusa należących do różnych Kościołów i Wspólnot kościelnych. Jezus przed śmiercią modlił się, „abyśmy byli jedno”. Jeszcze nie jest dla nas dostępne wspólne „łamanie Chleba”, ale już dziś możemy przecież „łamać się” i dzielić – ponad wszelkimi barierami i podziałami – Jego Słowem.
A jedność i pokój są nam potrzebne nade wszystko.

Zapraszamy Was zatem gorąco do zgromadzenia się wokół Biblii byśmy dali wspólne świadectwo wiary wobec dzisiejszego świata.

ks. sup. Józef Bartos oraz ks. prof. Łukasz Kamykowski

Maraton Biblijny to 24-godzinne publiczne czytanie Pisma Świętego: Psalmów i Nowego Testamentu w przekładzie ekumenicznym. Lektorem podczas Maratonu może być każdy, osoba świecka lub duchowna, biskup, siostra zakonna, ksiądz, członek wspólnoty chrześcijańskiej, przedstawiciel jakiegoś środowiska, dziecko, młodzież, osoba starsza. Serdecznie zapraszamy Was do zapisów poprzez FORMULARZ (wystarczy kliknąć). Maraton Biblijny stanowi serce ponad dwutygodniowych obchodów Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych. W tym roku przygotowaliśmy dla Was 12 wydarzeń towarzyszących. Niech Jego Słowo brzmi w naszych umysłach, sercach i ustach!

Program Maratonu Biblijnego – kościół św. Wojciecha, Rynek Główny w Krakowie

Niedziela 20 października 2019 r.

• 14:00 – wykład inauguracyjny – Promocja Biblii Ekumenicznej – Towarzystwo Biblijne w Polsce
  • 15:00 – rozpoczęcie lektury Pisma Świętego od Nowego Testamentu
  • 21:30 – przerwa na mszę św. o godz. 21:37
    kontynuacja lektury po mszy św.
  • 24:00 – zakończenie pierwszego dnia Maratonu

Poniedziałek 21 października 2019 r.

• 7:00 – kontynuacja lektury
  • 20:30 – Liturgia Słowa „o zwycięstwie życia nad śmiercią”
    (12 czytań z Wigilii Paschalnej + śpiewy Taizé)
  • 21:30 – zakończenie Maratonu

Program wydarzeń w ramach Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych 2019

• 8 X (wtorek) 18:00
    Przymierze – wykład dr Danuty Piekarz
    Kapitularz Klasztoru OO. Dominikanów, Stolarska 1
  • 9 X (środa) 18:00
    Jak przyrodnik i biblista czyta przypowieść o chwaście Mt 13,24-30? – wykład dr inż. Anny Marii Wajdy
    ITFED UPJPII, Franciszkańska 1, s. 044
  • 11 X (piątek) 18:00
    Prorocy Mniejsi – spotkanie biblijne z s. dr Joanną Nowińską SM
  • 14 X (poniedziałek) 20:00
    Medytacja ignacjańska – jak włączyć wyobraźnię i uczucia w modlitwę Słowem. Teoria i praktyka – Wojciech Werhun SJ
    Kaplica akademicka WAJ, Kopernika 26
  • 15 X (wtorek) 20:00
    Lectio Divina – spotkanie prowadzi Wspólnota namArka
    Arcybractwo Miłosierdzia, Sienna 5
  • 16 X (środa) 18:00
    Objawienie w liturgii – wykład ks. prot. Jarosława Antosiuka
    Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia NMP, Szpitalna 24
  • 17 X (czwartek) 18:00
    Protestancka hermeneutyka biblijna na przykładzie Listu do Galatów/Galacjan (Gal 3,28) – wykład prof. Kaliny Wojciechowskiej
    Parafia Ewangelicko-Augsburska, Grodzka 58
  • 17 X (czwartek) 20:00
    Modlitwa Taizé o jedność – prowadzi Taizé WAJ
    Kaplica akademicka WAJ, Kopernika 26
  • 18 X (piątek) 18:00
    Grupa Biblijna – rozważanie czytań na niedzielę 20 października – prowadzi s. Anna Bodzińska NDS
    Sala Parafialna – Parafia NMP z Lourdes, Misjonarska 37
  • 22 X (wtorek) 18.30
    Góra Oliwna – spotkanie otwarte Wspólnoty
  • 23 X (środa) 19.00
    Głos na Pustyni – spotkanie otwarte Wspólnoty
    Sala Wspólnoty Głos na Pustyni, Łokietka 79
  • 24 X (czwartek) 19.00
    Góra Oliwna – spotkanie otwarte Wspólnoty
    Dom Katolicki, Juliusza Lea 55

Bądźmy razem wokół Słowa!

Przydatne linki:

• Formularz do zapisów na Maraton Biblijny – LINK