Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy (propozycja ruchu „Wiara i Ustrój” z 1926 r.), co również zyskuje rangę symbolu.
W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia Tygodnia (a właściwie oktawy). Jeszcze inne wybierają spośród tych ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Należy tu podkreślić, że przypadająca w Tygodniu Modlitw niedziela ma szczególne znaczenie duszpasterskie. Choć wspólnotowa modlitwa o jedność chrześcijan ma charakter uprzywilejowany, to jednak chrześcijanin powinien także modlić się do Ojca, „który widzi w ukryciu” (por. Mt 6,6).
Tegoroczne hasło „Czy wierzysz w to? (J 11,26) nawiązuje do dialogu między Jezusem a Martą, kiedy Jezus odwiedził dom Marty i Marii w Betanii po śmierci ich brata Łazarza, i podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Jana (przekład: Biblia Ekumeniczna):
Modlitwy i rozważania na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2025 roku zostały przygotowane przez braci i siostry ze wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech. W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Obchody te stanowią wyjątkową okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 stanowi zaproszenie do czerpania z tego wspólnego dziedzictwa i głębszego wniknięcia w wiarę, która wciąż pozostaje żywa i owocna oraz jednoczy wszystkich chrześcijan.
Teksty zostały ostatecznie opracowane i zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiary i Ustroju Światowej Rady Kościołów oraz papieską Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Po raz dwudziesty ósmy polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski.
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:
Z zaproszenia Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej:
W Krakowie nabożeństwo centralne pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa odbędzie się w niedzielę 19 stycznia o godzinie 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26. Za uczestnictwo w krakowskim nabożeństwie centralnym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
ks. prof. Łukasz Kamykowski
► sobota 18 stycznia, godz. 18.15 | bazylika Trójcy Świętej (oo. Dominikanie), ul. Stolarska 12
Nieszpory ekumeniczne
► niedziela 19 stycznia | bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici), ul. Kopernika 26
18.00 – Msza Święta
19.00 – KRAKOWSKIE CENTRALNE NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa OFM
► poniedziałek 20 stycznia, 18.00 | kościół ewangelicki św. Marcina, ul. Grodzka 56
Msza Święta Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
► wtorek 21 stycznia, 18.00 | kościół ewangelicki św. Marcina, ul. Grodzka 56
Nabożeństwo ekumeniczne w kręgu
► środa 22 stycznia, 18.00 | cerkiew prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Szpitalna 24
Akatyst do Przenajświętszej Bogarodzicy, ekumeniczne kolędowanie
► czwartek 23 stycznia, 19.30 | kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wesołej), ul. Kopernika 19
Ekumeniczna modlitwa Ekumeniczna modlitwa Taizé o jedność chrześcijan i pokój – prowadzi Taizé Kraków WAJ
►piątek 24 stycznia, godz. 18.00 | kościół polskokatolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Miechowity 19
Nabożeństwo ekumeniczne
►sobota 25 stycznia, godz. 17.30 | kościół św. Marka, ul. św. Marka 10
Nieszpory o jedność – prowadzi wspólnota Chemin Neuf
► piątek 17 stycznia, godz. 16.30 | Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, pl. Wolnica 1
Zima, święta i opłatek – kolekcja Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zwiedzanie z oprowadzaniem (zapisy do 15 stycznia: radadialogu@diecezja.pl)
► czwartek 23 stycznia, godz. 17.00 | Muzeum Krakowa, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Dom pod Krzyżem,
ul. Szpitalna 21
Chrześcijaństwo na co dzień i od święta – debata z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot chrześcijańskich (wstęp wolny)
Zobacz, dołącz i udostępnij: wydarzenie na Facebooku.