– Światu, który zapomina o Bogu mówimy dziś, że łączy nas Jego miłość, łączy nas wspólnota, wspólne korzenie, łączy nas tęsknota do Najwyższego i usilne pragnienie, by pamięć o bolesnych rozdziałach naszej historii nie była przyczyną kolejnych podziałów, ale lekcją wzajemnego szacunku - mówił bp Damian Muskus w czasie krakowskiego 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
W słowie wstępu bp Damian Muskus powiedział, że od prawie ćwierć wieku Żydzi i chrześcijanie spotykają się na modlitwie braterstwa i jedności, prosząc Boga o wsparcie w dążeniu do budowania mostu między tymi społecznościami. Te modlitwowy są sygnałem dawanym światu, że łączą ich prawdziwe więzi braterstwa. – Światu, który zapomina o Bogu mówimy dziś, że łączy nas Jego miłość, łączy nas wspólnota, wspólne korzenie, łączy nas tęsknota do Najwyższego i usilne pragnienie, by pamięć o bolesnych rozdziałach naszej historii nie była przyczyną kolejnych podziałów, ale lekcją wzajemnego szacunku, pokory wobec Pana dziejów, który w swoich rękach dzierży losy świata i człowieka – powiedział biskup. Nasze „dziś” jest naznaczone niepewnością, lekiem, samotnością, smutkiem, zagubieniem i kruchością ludzkiego życia. Prawda o przemijalności człowieka stała się bardzo konkretna. Pandemia zmusza do konfrontacji planów i sukcesów, ale przede wszystkim jest wezwaniem do wzajemnej troski i solidarności ponad podziałami i granicami, a także do dialogu, którego owocem jest życie. Biskup Damian Muskus stwierdził, że w tym kontekście hasło spotkania wybrzmiewa z niezwykłą mocą. Wybór życia to wybór Najwyższego, Jego miłości i posłuszeństwa Jego przykazaniom. W praktyce jest on wezwaniem i mobilizacją do nawrócenia. Każdy kryzys wyostrza to, co najlepsze, i co wymaga uporządkowania. Należy solidarnie stanąć przed Panem, w poczuciu odpowiedzialności za cierpiących i słabych. Trzeba także stanąć wobec świata, który zobojętniał wobec Boga i dać świadectwo o Jego miłości, nadającej życiu sens. O tym powinny mówić również wybory zawsze po stronie życia, dobra, Boga, drugiego człowieka. – Niech blask świec, które zapalimy będzie symbolem naszej ufnej modlitwy i znakiem Boskiego światła, które rozprasza ciemności ludzkiego świata. Niech Pan da pokój swojemu ludowi in niech mu błogosławi – zakończył bp. Damian Muskus.
Po słowie biskupa nastąpiło nabożeństwo słowa odprawione przez rabinkę Małgorzatę Kordowicz i s. Katarzynę Kowalską NDS. Odbyła się także wspólna modlitwa i śpiew w języku polskim i hebrajskim. Za prowadzenie wydarzenia odpowiedzialny był Jakub Drath.
Krakowski 24. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim odbywał się za pośrednictwem platformy Zoom. Członkowie wydarzenia przygotowali w swych domach Biblię oraz świecę i brali czynne uczestnictwo w zaplanowanych nabożeństwach. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu to: „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15).