v>
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKIE EKUMENICZNE DNI BIBLIJNE – 12-23.10.2020

KRAKOWSKIE EKUMENICZNE DNI BIBLIJNE – 12-23.10.2020

Maraton Biblijny to 24-godzinne publiczne czytanie Pisma Świętego: Psalmów i Nowego Testamentu w przekładzie ekumenicznym. Lektorem podczas Maratonu może być każdy, osoba świecka lub duchowna, biskup, siostra zakonna, ksiądz, członek wspólnoty chrześcijańskiej, przedstawiciel jakiegoś środowiska, dziecko, młodzież, osoba starsza.Z zaproszenia organizatorów – Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (list do pobrania na dole strony):

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym, dwunastym, Ekumenicznym Maratonie Biblijnym w Krakowie (18 i 19 X br. w kościele ewangelickim św. Marcina przy ul. Grodzkiej 56). Maraton rozpocznie się od nabożeństwa ekumenicznego o godz. 13:00 w niedzielę, a po nim kolejni lektorzy będą czytali Nowy Testament i Księgę Psalmów od godz. 14:00 do 24:00. Po nocnej przerwie lektura będzie kontynuowana w poniedziałek od godz. 7:00. Zwieńczy ją wspólna modlitwa o godz. 21:00.

Tegorocznym tematem Maratonu są słowa Wierzę, ratuj mnie w mojej niewierze zawarte w Markowym przekazie Ewangelii (9,24), a zaczerpnięte z przesłania na Ekumeniczne Dni Biblijne 2020. Słowo Boże jest pełne mocy, karmi tego, który Je odczytuje i tego, kto Go słucha; wymaga wiary i rodzi wiarę. Ekumeniczny wymiar lektury Pisma Świętego pozwala ponadto przeżyć jedność w gronie uczniów Chrystusa należących do różnych Kościołów i Wspólnot kościelnych. Jezus przed śmiercią modlił się, „abyśmy byli jedno”. Jeszcze nie jest dla nas dostępne wspólne „łamanie Chleba”, ale już dziś możemy „łamać się” i dzielić – ponad wszelkimi barierami i podziałami – Jego Słowem.

Módlmy się o umocnienie naszej wiary w Boże dzieło. Módlmy się o uzdrowieńczy dotyk Chrystusa, abyśmy byli znakiem jedności, którego potrzebuje świat i nasza Ojczyzna.

Serdecznie zapraszamy do modlitwy, do słuchania i do czytania Pisma Świętego, a także do udziału w wydarzeniach, które będą w tym roku, tak jak w ubiegłym, towarzyszyć Maratonowi. Ich program jest załączony do niniejszego zaproszenia.

ks. Bartosz Norman oraz ks. prof. Łukasz Kamykowski


Maraton Biblijny to 24-godzinne publiczne czytanie Pisma Świętego: Psalmów i Nowego Testamentu w przekładzie ekumenicznym. Lektorem podczas Maratonu może być każdy, osoba świecka lub duchowna, biskup, siostra zakonna, ksiądz, członek wspólnoty chrześcijańskiej, przedstawiciel jakiegoś środowiska, dziecko, młodzież, osoba starsza. Serdecznie zapraszamy Was do zapisów poprzez FORMULARZ (wystarczy kliknąć). Maraton Biblijny stanowi serce dwutygodniowych obchodów Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych. W tym roku przygotowaliśmy dla Was 8 wydarzeń towarzyszących. Niech Jego Słowo brzmi w naszych umysłach, sercach i ustach! Pomimo sytuacji pandemii COVID 19 pragniemy spotkać się i wspólnie czytać Słowo Boże w ramach kolejnego Maratonu Biblijnego. Aby zadbać o nasze bezpieczeństwo będziemy wdzięczni jeżeli włączycie się Państwo w pomoc przy dezynfekcji Kościoła i utrzymaniu porządku. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc!

Program Maratonu Biblijnego – Kościół św. Marcina, ul. Grodzka w Krakowie

18 października 2020 r. – niedziela

 • 13:00 – Nabożeństwo Ekumeniczne
 • 14:00 – rozpoczęcie lektury Pisma Świętego (Nowy Testament i Księga Psalmów)
 • 24:00 – zakończenie pierwszego dnia Maratonu

19 października 2020 r. – poniedziałek

 • 7:00 – kontynuacja lektury
 • 21:00 – wspólna modlitwa na zakończenie Maratonu

Program wydarzeń w ramach Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych 2020

 • 12 X (poniedziałek) 18:00
  Co Słowo mówi o Słowie – wykład dr Danuty Piekarz
  🌐 Platforma Zoom: http://bit.ly/KEDB2020_Piekarz
  📌 Meeting ID: 845 9584 3270
  🔐 Passcode: 2p6ZpY
 • 13 X (wtorek) 19:00
  Lectio Divina – spotkanie prowadzi Wspólnota NamArka
  ul. Zabłocie 13
 • 14 X (środa) 18:00
  Spotkanie biblijne on-line – prowadzi s. Anna Bodzińska NDS
  Platforma Zoom, zapisy sion.siostry@gmail.com
 • 15 X (czwartek) 18:00
  Oślica Balaama i inne zwierzęta biblijne – wykład dr inż. Anny Wajdy
  🌐 Platforma Zoom: http://bit.ly/KEDB2020_AnnaWajda
  📌 Meeting ID: 912 9182 8975
  🔐 Passcode: 9YMEtm
 • 17 X (sobota) 19:30
  Bez szans – czy na pewno? Analiza 2. i 3. rozdziału Księgi Ezechiela – spotkanie biblijne prowadzi s. dr hab. Joanna Nowińska SM
  🌐 Platforma Zoom: https://bit.ly/KEDB2020_sJoannaNowinska
  📌 Meeting ID: 979 6254 6798
  🔐 Passcode: 755500
 • ODWOŁANE
  20 X (wtorek) 18:00
  Święty Ewangeliarz i księgi liturgiczne w Kościele prawosławnym – wykład ks. prot. Jarosława Antosiuka
  Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia NMP, ul. Szpitalna 24
 • 21 X (środa) 18:00
  Spotkanie biblijne on-line – prowadzi s. Anna Bodzińska NDS
  Platforma Zoom, zapisy sion.siostry@gmail.com
 • ODWOŁANE
  Kuchnia biblijna – spotkanie on-line z Marią Miduch i Szymonem Żyśko, autorami książki „Boskie świętowanie, czyli jak spotkać Boga i przyjaciół przy wspólnym stole”
  Deon.pl

Z uwagi na obecną sytuację prosimy śledzić aktualne informacje na fan page’u fb.com/RadaDialogu.

Bądźmy razem wokół Słowa!

Przydatne linki:

 • Formularz do zapisów: Maraton Biblijny – LINK
 • Formularz do zapisów: dyżury dezynfekcja – LINK
 • Wydarzenie na Facebooku – LINK
ZOBACZ TAKŻE