STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKI KALENDARZ EKUMENICZNY 2020

Krakowski Kalendarz Ekumeniczny 2020

Oddajemy do Państwa rąk Krakowski Kalendarz Ekumeniczny na 2020 rok, którego tematem przewodnim są błogosławieństwa, jakie całe stworzenie wyśpiewuje na cześć swojego Stwórcy. To także zachęta, by w każdym miesiącu dołączyć do hymnu przyrody z Księgi Daniela w najnowszym, ekumenicznym przekładzie, zilustrowanej pięknymi, także związanymi z Krakowem, fotografiami. Pierwszym dniem tygodnia jest niedziela – dzień, w którym my, chrześcijanie, przez cały rok obchodzimy pamiątkę Zmartwychwstania, bez którego „daremna byłaby nasza wiara” (por. 1 Kor 15,14).

Kalendarz powstał dzięki współpracy krakowskich wspólnot Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jako znak, a zarazem praktyczny wyraz pragnienia jedności chrześcijan. W czytelny i wysmakowany graficznie sposób podane w nim zostały ważne daty i święta rzymskokatolickie, ewangelickie, prawosławne, polskokatolickie i świeckie obowiązujące na terenie archidiecezji krakowskiej oraz wydarzenia ekumeniczne.

Kalendarz pozwala nie tylko przeżywać rok liturgiczny własnego Kościoła, ale także towarzyszyć Siostrom i Braciom z innych Kościołów chrześcijańskich, poznawać ich tradycje i czerpać stąd inspirację do głębszego poznania własnej. W ten sposób możliwa jest praktyczna „wymiana darów duchowych”, o której święty Jan Paweł II pisał w encyklice o działalności ekumenicznej Ut unum sint, a papież Franciszek przypominał ostatnio w adhortacji Evangelii gaudium.

Patronat nad kalendarzem objął Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja im. Św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, obchodząca w tym roku Jubileusz 30-lecia. Jedność Sióstr i Braci chrześcijan była głębokim pragnieniem patrona naszego Uniwersytetu – św. Jana Pawła II. Wierzymy, że namysł prowadzony przez profesorów i studentów UPJPII nad zagadnieniami dialogu i ekumenizmu może stać się impulsem do jeszcze głębszego zjednoczenia chrześcijan różnych Kościołów i Wspólnot.

Kalendarz wydrukowany został w formacie A3, składa się z 7 kart obustronnie zadrukowanych, zaopatrzony jest w spiralę ułatwiającą powieszenie na ścianie.

Koszt KKE 2020: 20 złotych + koszty ewentualnej wysyłki (zostaną podane w wiadomości zwrotnej). Wysyłka KKE 2020 rozpocznie się 12 grudnia, jednak już teraz mogą Państwo złożyć zamówienie. Istnieje możliwość odbioru osobistego na terenie Krakowa (ul. Kanonicza 9).

Zamówienia należy składać przez formularz na stronie Fundacji – LINK.

Cały dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji oraz przygotowanie obchodów Jubileuszu 30-lecia.