v>
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKI 24. DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM – 17.01.2021

Krakowski 24. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim – 17.01.2021

„Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15). Z zaproszenia Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej:

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada w niedzielę 17 stycznia i tego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie modlitewne, transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu brzmi: „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15).

ks. prof. Łukasz Kamykowski


Program Krakowskiego 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim
17.01.2021 (niedziela) | godz. 18:00

  1. WPROWADZENIE | bp Damian Muskus
  2. NABOŻEŃSTWO SŁOWA | rabinka Małgorzata Kordowicz i s. Katarzyna Kowalska NDS
  3. MODLITWA i ŚPIEW w języku polskim i hebrajskim
  4. PROWADZENIE | Jakub Drath

Bardzo prosimy o przygotowanie Biblii oraz świecy, by nasz udział – choć on-line – dopełnić czynnym uczestnictwem. Bardziej zaangażowanym polecamy zaopatrzenie się w owoce granatu. 🙂

Link do spotkania:  https://zoom.us/j/99501056737?pwd=R0k4QWp0YXhxMDNjVmM4ajlhVHdpdz09
Meeting ID: 995 0105 6737
Passcode: Szalom

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/803112303752580


Fragmenty z listu bpa Rafała Markowskiego – Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego:

Judaizm i chrześcijaństwo postrzegają zatem życie i śmierć w podwójnej perspektywie: jako naturalne życie i śmierć oraz jako duchowe życie we wspólnocie z Bogiem, bądź duchową śmierć przez zerwanie owej wspólnoty. Judaizm podkreśla, że człowiek stworzony na obraz Boży otrzymał możność wolnego wyboru między dobrem a złem, prawością a grzechem, posłuszeństwem a nieposłuszeństwem, czyli między życiem a śmiercią. „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). Chrześcijaństwo dodaje, że przyjście Syna Bożego wzywa człowieka do ostatecznej decyzji: opowiedzenie się za światem lub za Bogiem, który jest światłością życia (J 8,12) oraz zmartwychwstaniem i życiem (J 11,25; 14,6).

17 stycznia 2021 r. będzie obchodzony XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasło tego dnia brzmi: Życie i śmierć – „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). Wybór tego hasła został dokonany w kontekście wydarzeń, które mają miejsce w mijającym roku, a które stanowią nowe, niespodziewane doświadczenie o zasięgu globalnym. Przeżywana pandemia covid-19 to jeden z najpoważniejszych kryzysów, jakich doświadcza świat w ostatnich dziesięcioleciach. Kryzys ten dokonuje się na różnych poziomach: ekonomicznym, społecznym, rodzinnym, zdrowotnym, ale też i duchowym. Konieczność wielomiesięcznej izolacji domowej, zamknięte świątynie, niemożność uczestnictwa we wspólnotowym życiu religijnym wraz z narastającym lękiem o własne życie i życie swoich bliskich, wszystko to stawia nas wobec pytania o sens tego doświadczenia, a zarazem stanowi swoisty sprawdzian naszej wiary. Papież Franciszek w encyklice Fratelli tutti napisał: „Cierpienie, niepewność, strach i świadomość naszych własnych ograniczeń, które wzbudziła pandemia, wzywają do ponownego przemyślenia naszego stylu życia, naszych relacji, organizacji naszych społeczeństw, a przede wszystkim sensu naszego życia” (nr 33). W tej perspektywie obecne doświadczenia związane z pandemią mogą być czasem nawrócenia i powrotu do Boga. Mogą stanowić czas refleksji i odkrywania na nowo prawdy o sobie, a jednocześnie, co najważniejsze, prawdy o Bogu. Być może jest to czas dany nam po to, abyśmy na nowo docenili wartość życia i odkryli prawdę o śmierci prowadzącej do nowego życia. Tego rodzaju refleksja będzie towarzyszyła tegorocznym obchodom Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

bp Rafał Markowski

ZOBACZ TAKŻE