STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XXII DZIEŃ ISLAMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE – 26.01.2022

XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce – 26.01.2022

Ty bowiem, mój Boże, jesteś moją nadzieją, Panie, ufności moja od moich lat młodych! (Ps 71, 5)

26 stycznia 2022 roku obchodzić będziemy XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan,
nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło Dnia Islamu brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Z okazji XXII Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, przy współpracy Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, przygotowała wkładkę do „Biuletynu Ekumenicznego”. Znajdują się w niej materiały, które mogą posłużyć pomocą przy organizacji lokalnych spotkań lub do wykorzystania w osobistej refleksji z tej okazji. Materiały zawierają polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące miejsc kultu i ich ochrony, tekst modlitwy wiernych z tej okazji oraz schemat tradycyjnego programu obchodów centralnych w Warszawie. Zachęcamy do korzystania z tekstów, które można pobrać poniżej.

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim spotkaniu online, której odbędzie się 26 stycznia o godz. 19:00
Link: https://youtu.be/TmTgJwt-0bc

Organizatorzy: Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów (www.radawspolna.pl) oraz ośrodki dialogu międzyreligijnego archidiecezji krakowskiej, katowickiej i poznańskiej

I. Wprowadzenie