STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POKÓJ BEZ GRANIC – EKUMENICZNIE I MIĘDZYRELIGIJNIE W MADRYCIE

Pokój bez granic – ekumenicznie i międzyreligijnie w Madrycie

Pokój bez granic. Religie i kultury w dialogu – pod takim hasłem odbywało się w Madrycie w dniach od 15 do 17 września tegoroczne spotkanie liderów religijnych zorganizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio (św. Idziego) oraz Archidiecezję Madrycką. W forum uczestniczyło kilkuset gości reprezentujących różne wyznania chrześcijańskie, a także religie z ponad 60 krajów.

W inauguracyjnej sesji uczestniczyli przedstawiciele hiszpańskiego rządu, a słowa pozdrowienia przekazali m. in. papież Franciszek, prof. Andrea Riccardi, założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego, a także Filippo Grandi, wysoki komisarz ONZ ds. Uchodźców.

Zebrani wysłuchali trzech przemówień – naczelnego rabina Tel Avivu Israela Meir Laua, kanclerza Uniwersytetu Al Azhar w Kairze Mohammada Al-Mahrasawiego oraz metropolity wołokołamskiego Hilariona odpowiedzialnego w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za kontakty zagraniczne.

W swoim wystąpieniu prawosławny hierarcha przypomniał słowa mistyka św. Serafina z Sarowa „Poszukuj ducha pokoju, a tysiące wokół ciebie zostanie zbawionych” – Te słowa wyrażają istotną prawdę: przemiana świata wokół nas zaczyna się od przemiany naszego wewnętrznego świata. Znamy wiele przykładów nieudanych prób radykalnego przemodelowania społeczeństw, co kończyło się przemocą, nienawiścią i społeczną konfrontacją. Wszyscy ci, którzy podejmowali takie działania, nie chcieli zmieniać siebie i byli motywowani duchem walki, a nie pokoju. Niestety, także i dziś, jesteśmy świadkami eskalacji przemocy ubranej w religijne slogany – mówił metropolita Hilarion.

Z kolei ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej mówił podczas jednego z 27 paneli dyskusyjnych o mowie nienawiści, która uniemożliwia budowanie pokoju, ale skutecznie prowadzi do śmierci i zniszczenia. Luterański duchowny zaznaczył, że:

Holocaust nie rozpoczął się od komór gazowych, ale od wulgarnych dowcipów, prowokacji i społecznego wykluczenia (…) zanim powiemy nasze ‘tak’ dla przebaczenia i pojednania, musimy wpierw powiedzieć nasze bezkompromisowe ‘nie’ dla mowy nienawiści. Słowa mają znaczenie

Panel o ekumenizmie

27 paneli dyskusyjnych dotyczyło wielu zagadnień począwszy od wyzwań związanych z migracją, ekologią, prawami człowieka, konfliktami zbrojnymi, sytuacją w Europie, dialogowi międzyreligijnemu oraz między osobami wierzącymi a niewierzącymi.

Jeden z paneli poświęcony był również ekumenizmowi „Czy ekumenizm wciąż jest aktualny?”. W dyskusji wzięli udział: arcybiskup Europy Zachodniej i Środkowej Józef z Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolita korczański Jan (Pelushi) z Albańskiej Cerkwi Prawosławnej, br. Richard ze Wspólnoty Taize, teolożka Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz ks. dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i jednocześnie teolog luterański.

W ramach forum odbywały się nabożeństwa ekumeniczne.

Wśród panelistów było trzech mówców z Polski: socjolożka Aleksandra Kania, red. Adam Michnik oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Materiały informacyjne z forum w różnych wersjach językowych, w tym audiowizualne, znajdują się na stronach internetowych Wspólnoty św. Idziego.

Tekst i foto za: Ekumenizm.pl